Webshop jogi tapasztalatok: 2014-es jogszabályváltozásokOrmosNet 2014.november 11.
A SZEK.org őszi konferenciáján azt a feladatot kaptam, hogy foglaljam össze a 2014-es jogszabályváltozásokkal kapcsolatos tapasztalatainkat és adjak némi tanácsot a webshopoknak ahhoz, hogy mik a legfontosabb befoltoznivalók jogi fronton. Ebben a blogbejegyzésben röviden összefoglaltam az előadás főbb pontjait. 1. Mik voltak a legfontosabb jogszabályi változások?
2. Az általános szerződési feltételek átírásával kapcsolatos legfontosabb tapasztalatok Az év elejétől kezdve több, mint 270 webshop általános szerződési feltételét írtuk meg. A munka során az alábbi tapasztalatokat szűrtük le, példálózó jelleggel:
visszatéríteni a legolcsóbb szállítási mód és az expressz kiszállítás díjai közötti különbözetet. b) a kereskedő mindaddig visszatarthatja az áru árának visszafizetését, amíg vissza nem kapta az árut, vagy amíg a vevő bizonyítékot nem szolgáltat arra vonatkozóan, hogy azt visszaküldte; a kettő közül a korábbi időpontot kell figyelembe venni. 3. Újra lecsap a baltás gyilkos: a fogyasztóvédelmi hatóság új bírságolási irányai SZOLGÁLATI KÖZLEMÉNY: Ezúton hívjuk fel a webshopos utazóközönség figyelmét, hogy a fogyasztóvédelmi hatóság nemcsak a weboldalon elérhető dokumentumokat (ÁSZF, adatkezelési tájékoztató) ellenőrzi, hanem próbavásárlásokat végeznek és ellenőrzik az EGÉSZ vásárlási folyamat jogszerűségét. Példa: van olyan ügyfelünk, akinél a próbavásárlás során azt kifogásolta az NFH, hogy a jótállási jegy tartalma nem volt megfelelő, a tájékoztatás hiányos volta miatt bírságott szabott ki. 4. Adatvédelmi hatóság: növekvő aktivitás, szigorú jogértelmezés Az adatvédelmi hatóság idén szemmel láthatóan odafigyel az e-mail adatbázist építő/forgalmazó cégekre. Amire mindenképpen felhívjuk a webshopok figyelmét, hogy ne vásároljanak e-mail adatbázist, mivel az esetek 95%-ban valamilyen jogi probléma miatt jogszerűen nem lehet küldeni e-mailt az adatbázisban szereplő e-mail címekre. Legalábbis ha szó szerint vesszük a NAIH egyik nyári, 750.000 forintos bírságot kiszabó határozatát... |
Az elektronikus kereskedelem joga relatíve új jogág. Azonban még ezen a jogágon belül is számos részterületen adunk tanácsot ügyfeleinknek:
Ha elektronikus kereskedelemmel kapcsolatos kérdése van, itt tud velünk kapcsolatba lépni: Tel.: +36 70 2212149 (minden nap 07.00-től 22.00-ig) vagy töltse ki ezt a kis űrlapot és haladéktalanul válaszolunk: |
Reméljük, sikerült érthetően összefoglalni ezeknek a 2014-es webshopjogi trendeket. Ígérjük, hogy folyamatosan beszámolunk majd a magyar jogalkotó lépéseiről is. Google+ oldalunk követői -többnyire- semmiről nem maradnak le.:) Klikkelj a Követés gombra itt jobbra, hogy mindig értesüljön szakcikkeinkről és exkluzív tartalmainkról!
|
|
Ha informatívnak és/vagy hasznosnak találtad bejegyzésünket, nyomjon bátran egy like-ot vagy pluszt!
Kapcsolódó cikkek:
Új fogalmak, hatályba lépés, kötelező erő | "Új szelek fújnak az e-kereskedelmi jogban" sorozat 1/3. rész
Az elállás joga | "Új szelek fújnak az e-kereskedelmi jogban" sorozat 2/3. rész
Változások a határon átnyúló kereskedelemmel kapcsolatos ÁFA-bevallások területén
10 hasznos ÁSZF tipp (+általános szerződési feltételek minta)
Furcsaságok kicsiny(?) online(?) boltja - elemzés a Tesco Online Bevásárlásról
Az elállás joga | "Új szelek fújnak az e-kereskedelmi jogban" sorozat 2/3. rész
Változások a határon átnyúló kereskedelemmel kapcsolatos ÁFA-bevallások területén
10 hasznos ÁSZF tipp (+általános szerződési feltételek minta)
Furcsaságok kicsiny(?) online(?) boltja - elemzés a Tesco Online Bevásárlásról